Чехія

Чехія географія

Держава в центральній Європі загальною площею 78,9 тис. Кв. км.

На півночі межує з Польщею, на сході зі Словаччиною,на півдні з Австрією, на заході і півночі — з Німеччиною. У ландшафті країни переважають височини і невисокі гори — Чеський масив, оточений хребтами Шумави, Чеським лісом, Крконоше і Чесько-Моравською височиною.
Найбільша річка — Влтава протяжністю 440 км.

Столиця — Прага.

Памятки культури

Чехія входить в десятку найбільш відвідуваних країн світу. Ландшафт країни дивовижний по своїй красі і різноманітності. Широкі долини з густою мережею річок і озер змінюються густими лісами, пагорбами і гірськими хребтами, що зберігають вікову свіжість і прохолоду сталактитових печер. Сьогодні в Чехії відпочиваючих приймають близько 130 історичних комплексів, кожний з яких по-своєму унікальний. Деякі об’єкти, такі як Ческі-Крумлов, Телчь, Кромнержіж, Літомишль і ін., Внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Чеські курорти — Карлови-Вари, Маріанські-Лазне, Подебради і ін., Відомі цілющими водами і грязями, сприятливим кліматом і сучасним обладнанням.

Клімат

Помірно-континентальний, з відчутною різницею температур між сезонами: взимку не рідкість 20-градусні морози, а влітку — 30-градусна спека. Середня Богемія і Прага розташовані в перехідній зоні, де клімат змінюється від морського до континентального.
Середні температури січня від -1 ° С до -4 ° С на рівнинах, до -7 ° С в горах, липня — від 18 до 21 ° С. Весна і осінь досить теплі, в гірських районах температура нижче, ніж на рівнинах, але не набагато, так як гірські масиви невисокі.
Травень, червень і вересень — найкращі місяці для відвідування країни, квітень і жовтень — дешевша альтернатива, коли погода все ще досить тепла. Для відвідування гірськолижних курортів країни найбільш підходять січень-лютий.

Час

Відстає від київського на 1 годину. Весною та восени відбувається перехід на літній і зимовий час.
Населення

10,4 млн. Чоловік; 94% — чехи, 3% — словаки, 3% — угорці, німці, поляки та інші.
Офіційна мова-Чеська.

Мовами ділового спілкування можуть бути англійська і німецька, старше покоління говорить в основному по-німецьки. Деякі слова чеською, українською та російською мовами близькі за значенням. У ресторані або магазині можна порозумітися українською або російською мовою.
Свята та вихідні дні

1 січня — Новий рік, День оновлення.
24 квітня — Великодній понеділок.
1 травня — День Праці (в Чехії цей день називають святом любові).
8 травня — День Звільнення від фашизму.
5 липня — День слов’янських апостолів Св. Кирила і Мефодія.
6 липня — День Яна Гуса.
28 жовтня — День незалежності Чехії.
17 жовтня — День боротьби за свободу і демократію.
24 грудня — Різдвяний Святвечір.
25, 26 грудня — Різдво.
У ці дні підприємства та установи закриті (в святвечір — з обіду).
Новий Рік в Чехії

Хто не мріє зустріти Новий рік 2020 якось по-особливому, наприклад, в стінах середньовічного замку, біля величезного палаючого каміну, у казковому вбранні. У Чехії ви можете здійснити своє бажання. Якщо вам хочеться опинитися у свято в горах — ласкаво просимо на чеські гірськолижні курорти. Також відмінний варіант для тих, хто цінує чарівність маленьких містечок — відправитися в «пряникові» Карлові Вари, де навіть у Водохресні морози люди купаються у відкритих термальних джерелах. А можна провести святкові дні в Стобашенній Празі, овіяної легендами. Передсвяткова метушня розпочинається тут вже 5 грудня, коли, за повір’ям, Святий Миколай у супроводі ангела і демона відвідує сім’ї, в яких є маленькі діти. І з цього дня до 24 грудня місто перетворюється на величезну ярмароку: всюди проводяться різдвяні розпродажі, рікою ллється глінтвейн і грог, по вулицях гуляють ряджені і зазивали.

31 грудня, напередодні Нового року, жителі виходять зі своїх будинків і піднімають келихи з шампанським, ігристим в світлі нічних феєрверків. Всі бари, ресторани, дискотеки і розважальні центри відкриті до ранку, всюди звучить жива музика. На Карловому мосту люди шикуються в чергу, щоб доторкнутися до однієї із статуй і загадати бажання, яке неодмінно здійсниться. 

Фестивалі та свята

Фактично кожен день в Чеській Республіці відзначається як день якого-небудь святого, Прага ж «насичена» всілякими карнавалами, фестивалями і святами буквально «до межі».

30 квітня в Празі проходить барвиста чеська версія «Вальпургіснахт» ( «паленої Чародейнік») — дохристиянський, по суті, фестиваль спалювання відьом, покликаний сприяти відображенню сил зла. Висока культура заходів і найширше міжнародне участь характерні для фестивалю «Празька яро» (Празька Весна). Міжнародний фестиваль музики проходить в квітні-травні, празька Міжнародна Книжковий Ярмарок — у травні, а знаменитий міжнародний Фестиваль Моцарта — у вересні.

У Брно також проводиться велика кількість різних міжнародних ярмарків. Найбільш відомі щорічні (вересень) Міжнародні Машинобудівні ярмарки Брно, проведені на великій виставковій території з сучасними павільйонами.
У Карлових-Варах проходять Літній фестиваль опери та оперети, Європейський фестиваль туристичних фільмів, джазовий фестиваль, фортепіанні конкурси, симфонічні концерти. На Міжнародному кінофестивалі, який проводиться щорічно на початку липня, можна побачити багатьох зірок світового кіно.
У Пелгржимові проводиться щорічний фестиваль рекордів і курйозів (червень), переможці якого потрапляють до Книги рекордів Гіннеса.
Кухня

Чеська кухня, в основному, центрально-європейська з поєднанням німецької, угорської та польської гастрономічних шкіл.
М’ясо вважається основною стравою, гарніри — велика порція галушок, картоплі або рису з густим соусом, а також ретельно приготовані овочі або гаряча квашена капуста. Блюдо на швидку руку — «knedlo-zelo-vepro» (галушки, гаряча квашена капуста, печена свинина). Зазвичай до страви додають кмин, бекон, величезна кількість солі.
Банки і обмін валюти

Працюють з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 14.00-18.00. Обмінні пункти відкриті до 18.00-20.00, деякі працюють цілодобово. Поруч з банками зазвичай знаходяться банкомати, для користування якими необхідні загальноєвропейські кредитні картки.

Курс обміну (Курс крони до основних валют: www.alfaprague.cz)

Корисна інформація та поради туристам по Чехії

У ресторанах чайові не перевищують 10% від загальної вартості замовлення. Стільки ж платять зверху за таксі та послуги гідів. Так званий ресторанний податок становить 19,5% і включається в ціну замовлення.
Електрика 220 В., 50 Гц., Євростандарт — триполюсні заземлена вилка штепселя з двома штирями і одним отвором.
Як правило, ресторани відкриті з 11:00 до останнього клієнта. Чеські кафе працюють з 10:00 до опівночі. Зразкові ціни: келих пива — від 0,5 USD, пляшка хорошого вина — 4 USD.
Багато ресторанів варять свій власний сорт пива. Наприклад, «V zatisi», «Mlynec». Недорога національна кухня — в ресторанах-пивоварнях «Новоміський пивовар», «У Флеку» (в останньому є меню російською мовою).

У Чехії з 1 січня 2006 року забороняється курити на зупинках, а також в громадських приміщеннях, якщо вони не обладнані ізольованими місцями для курців. Порушникам заборони загрожує штраф в розмірі 1000 крон ($ 41,90).
Сувеніри з Чехії

Пиво і міцний алкоголь
Алкогольні напої туристи з Чехії везуть у великих кількостях. Пиво і пивні стакани — по-справжньому чеський сувенір. На багато пивоварні влаштовуються спеціальні екскурсії, під час яких можна придбати пиво за ціною виробника, а також бокали і поставки з фірмовою символікою. Цінителі міцніших напоїв привозять знамениті настойки «Бехеровка» і «Сливовиця», а також абсент.

Вафлі
Відвідавши Карлові Вари, обов’язково спробуйте тонкі як пергамент смачні чеські вафлі з різними начинками: шоколадної, карамельної, кокосової, горіховою, ванільною. При вас їх приготують, додадуть обрану начинку і упакують в подарункову коробку. Коштує це задоволення зовсім недорого.
Богемський кришталь
Знаменитий чеський кришталь можна знайти в Чехії в самих різних формах: вази, келихи, люстри — все це може стати розкішним подарунком. Справжніх кришталь, правда, варто пристойних грошей. За милу вазочку доведеться віддати кругленьку  суму.

Вироби з граната
Дівчата зазвичай не можуть встояти перед недорогими прикрасами зі срібла і граната. Якість виробів, правда, буває дуже різним. Гарне прикраса краще шукати в спеціалізованих магазинах, але і коштувати це буде дорожче.
Сіль з Карлових Вар
Найбільш незвичайний сувенір з Карлових Вар — соляна троянда. Її опускають в джерело, і, просочившись солями, вона кам’яніє. Якщо для вас це занадто екзотично, купіть баночки з ароматною сіллю для ванн.

Панорамні види Праги
У Празі продається безліч сувенірів з видами міста: чашечки (для чаю або пива), тарілки, листівки, брелоки, альбоми, магніти і т.д.
Транспорт

Автобусне сполучення в Чехії
Дуже зручний вид транспорту для поїздки по Чехії — автобус. Десятки компаній пропонують рейси по країні. На ряді напрямків (наприклад, Прага — Брно — 2 години, 135-200 крон) автобуси йдуть швидше і частіше, ніж поїзда. На інших (скажімо, Прага — Острава — 5,5-7 годин, 250-260 крон) поїзд виявляється значно швидше. Тарифи внутрішніх рейсів зазвичай дешевше, ніж міжнародних. Розклади і ціни можна подивитися на універсальному розкладі поїздів і автобусів Чехії.
Лінії обслуговуються порівняно комфортабельними автобусами і здебільшого оснащеними новими машинами з відкидними кріслами. Розклад дотримується бездоганно.
Міський транспорт в Празі
Празький міський транспорт складається з трьох ліній метро, ​​автобусів і трамваїв. Квитки необхідно компостувати відразу після входу в трамвай або автобус або перед входом на станцію метро.

Квиток на одну поїздку, дійсний 75 хвилин (з 20.00 вечора і у вихідні — 90 хвилин) з можливістю пересадок, коштує 26 чеських крон. Квиток на коротку поїздку (на 5 станцій в метро з пересадками або на 20 хвилин в автобусі або трамваї без пересадок) -18 крон. Стільки ж коштує трансферний квиток між празькими вокзалами для пасажирів, що здійснюють в Празі пересадку з поїзда на поїзд. Квиток на автобус Airport Express до аеропорту коштує 45 крон від вокзалу Holešovice і 30 крон від станції метро Dejvická.

Безлімітний проїзний на 24 години коштує 100 крон, на 72 години — 330 крон, на п’ять діб — 500 крон. Таким чином, для дорослих туристів вигідніше купувати квитки на добу — вони обійдуться дешевше, ніж квитки на 3 або 5 діб. Однак для подорожуючих з дітьми останній варіант вигідніший — проїзні на 3 та 5 діб дозволяють брати з собою дітей до 15 років безкоштовно. А ось до добового проїзному для них потрібен окремий квиток ціною в 50 крон. Денний проїзний, що включає приміські маршрути, коштує 150 крон. Штраф за безквитковий проїзд становить 700 крон.
Влітку можна зробити поїздку на історичному трамваї, зупиняється на кожній зупинці, в якому квитки продає, як 100 років тому, кондуктор.

Після 24.00 рух денних маршрутів транспорту припиняється. На зупинках, поряд з білими табличками, висять темно-сині — нічні маршрути. Поруч, як правило, висить розклад руху з зазначенням всіх зупинок і часу прибуття. Вночі громадський транспорт ходить з інтервалом близько 30 хвилин.

Таксі
Празькі таксі належать різним компаніям, тому і тарифи в них встановлені різні (в середньому 1 км пробігу коштує близько 25 крон, при посадці — 35 крон, а за хвилину очікування — 5 крон). Найдорожчі таксі обслуговують престижний центральний район Вацлавське-Намести або працюють у Карлова моста. Крім того, празькі таксисти відомі своєю схильністю до обрахунку іноземців. Сідаючи в машину, заздалегідь поцікавтеся цінами і переконайтеся, що лічильник включений, попередивши водія, що за проїзд хочете отримати квитанцію.

Метро в Празі
Прага має три лінії метро, ​​позначені буквами A, B, C, і три пересадочні станції. Потяги ходять кожні 5 хв., В години пік — кожні 3 хв., А ввечері інтервали зростають до 10 хв. Від однієї станції до іншої поїзд йде не більше 1,5 хв., Так що іноді в центрі міста одну зупинку простіше пройти пішки. Перший поїзд відходить від початкової станції в 4.45, а останній опівночі.

Дороги та правила водіння в Чехії
Правосторонній рух. Правила руху та дорожні знаки в Чехії відповідають західноєвропейському стандарту. Дійсні міжнародні водійські права. Необхідні також техпаспорт машини і страховка на автомобіль.
Іноземний турист повинен мати з собою такі документи: дійсні водійські права, техпаспорт транспортного засобу, поліс страхування транспортного засобу (т. Зв. «Зелену карту», дійсну протягом усього періоду перебування на території ЧР) і страхування на випадок аварії або нанесення збитку.

З недавнього часу в Чехії введена плата за користування автострадою. Необхідно на прикордонному пункті або завчасно в страховій компанії купити талон (14 $), з яким по Чехії можна їздити на протязі цілого року. Хоча за останні роки на кордоні відкрито багато нових пропускних пунктів, при складанні графіка поїздки треба зважати на можливість великих пробок.

Митні правила

Іноземні громадяни можуть вільно ввозити і вивозити чеську і іноземну валюту. Сума, що перевищує 200 000 крон, повинна бути декларована. Невикористану чеську валюту можна при виїзді з країни реконвертіровать на вихідну, пред’явивши квитанцію первинного обміну.Іноземці звільняються від сплати митних зборів, якщо ввезений ними товар кваліфікується, як товар для некомерційного використання, за умови, що загальна вартість його не перевищує суму 6000 чеських крон або 160 доларів США. Ввезення алкогольних напоїв, тютюнових виробів і деяких інших товарів лімітується. На одну особу можна ввозити до 200 шт. сигарет або 100 шт. сигарил, або 50 шт. сигар, або 250 гр. тютюну, до 1 л. міцних спиртних напоїв або 2 л. вина, до 50 гр. парфумерії або 0,25 л. туалетної води, а також ліки та інші медикаменти — в кількості, необхідній для забезпечення мінімальних особистих потреб. Тютюнові вироби можуть бути ввезені тільки особами старше 16 років, алкогольні — старше 18 років.

Безмитно ввозяться подарунки на загальну суму 3000 крон (вивіз подарунків і сувенірів не обмежується будь-якої сумою). Продукти харчування обов’язково повинні мати маркування терміну придатності. Без дозволу банку країни заборонено ввезення золота в злитках, у вигляді пластин або монет. Заборонено ввезення нелегально виданих друкованих матеріалів. При вивезенні обов’язковому митному контролю підлягають зброя, предмети старовини і мистецтва, вироби з золота і дорогоцінних металів. Вивіз пам’ятників культури заборонений.
Довідковий телефон

Посольство України в Чеській Республіці
16000, Ch. de Gaulla 29, Praha 6, Bubenech
Ceska Republika
ТЕЛЕФОН: (+420) 227 020 200, (+420) 227 020 212 (консульський відділ)
ФАКС: (+420) 233 344 366
E-mail: emb_cz@mfa.gov.ua uaembassy@volny.cz
Веб-сайт: http://www.mfa.gov.ua/czechia/
екстрені служби

Поліція, тел. 156.
Швидка допомога, тел. 155.
Пожежна охорона, тел. 150.

Отели и санатории на лечебных курортах Чехии и цены
Лечебные курорты Чехии
Лікування на курорті Карлові Вари